Strona Główna











 
Rzeczpospolita

Powtarzalność pór roku wciąż niepowtarzalna
Po ubiegłorocznym zbiorze wierszy „Przymierzanie peruki”, w którym opisał chorobę, umieranie i śmierć swojej żony Marii, Adam Ziemianin zaskakuje nas tomem poezji pod znamiennym tytułem „Co za szczęście!”.

więcej

Adam Ziemianin w TVostroleka.pl
na spotkaniu Ostrołęckiej Grupy Literackiej - VI.2007




Dziennik Polski

Józef Baran i Adam Ziemianin - czterdzieści lat przyjaźni
Wiersze Józefa Barana i Adama Ziemianina powróciły wczoraj w Krakowskim Salonie Poezji, a okazją było 40 lat przyjaźni obu krakowskich, choć nie z tego miasta rodem, twórców.

więcej


Dziennik Polski

Ziemianin barokowy
W Wielkiej Brytanii są już ponad 2 miliony Polaków. W kraju nad Tamizą rozszerza się także polska baza mediów, a w Londynie powstała nawet nowa oficyna wydawnicza - Br@ndBook, która proponuje ambitną ofertę.

więcej


Teatr dla Was

Spotkanie z Adamem Ziemianinem w „Poezja i Muzyka w Ogrodzie” Pośród nocy zbliżają się kolonie myśli. W czerwonej ciszy, gdzie bliskość namacalnego życia tętni, łańcuch gwiazd otwiera nasze umysły, wiedząc czym jest ziemia przetrwała w słowie.

więcej


Wiadomości24

Adam Ziemianin w pierwszym powakacyjnym Salonie Anny Dymnej. W Krakowskim Salonie Poezji Anny Dymny odbyło się wczoraj inauguracyjne, powakacyjne spotkanie z poetą Adamem Ziemianinem.

więcej


Konspekt

Poetyckie topole Adama Ziemianina
Niejeden z nas przemierzając krakowską Krupniczą, być może w pogoni za obowiązkiem czy też w czasie niedzielnego spaceru, prześwietlał wzrokiem każdy zaułek tej niewielkiej ulicy w nadziei, że jego oczom ukaże się choć jedna topola z wierszy Adama Ziemianina.

więcej


Dziennik Polski

Poetyckie chodzenie po brzytwie
- Makatki pisuje Pan już ponad 20 lat...
- To taka moja specjalność. Pierwsze opublikowałem w 1985 r. w tomie "Makatka z płonącego domu", który wyszedł w Wydawnictwie Literackim. I tak przez lata uzbierało się tych makatkowych wierszy, zatem postanowiłem zebrać je w odrębny tomik.

więcej


Arteffact Nouveau

W jaki sposób można zainteresować młodych ludzi poezją? Myślę, że bardzo dobrym ambasadorem, przynajmniej w moim przypadku jest to, że ta poezja jest śpiewana.

więcej


Opcja na Prawo

Poezja pogodnej codzienności
Jak wskazują badania, poezję czytamy coraz rzadziej. Co prawda, w dobrym tonie jest posiadanie na półce w pokoju gościnnym kilku tomików poezji, jednak gdy sięgnąć po nie, zazwyczaj kartki są jeszcze posklejane po przejściu gilotyny w drukarni.


więcej


Rzeczpospolita

Adam Ziemianin ląduje na księżycu
Nasze życie jest i takie, i owakie. Śmiech i płacz. Karnawał i post. W liryce Adama Ziemianina karnawał to czas podróży, post - czas modlitwy.


więcej


Dziennik Polski

Poeta z Krainy Łagodności
Przez lata mieszkał pod niebem, na Poddaszewie przy Krupniczej, w słynnym domu pełnym pisarzy, w którym narodziły się najpiękniejsze strofy mistrza Konstantego Ildefonsa. A Kraków, oswojony, własny, zamieszkał w Ziemianinowych wierszach.


więcej


BIL

Poeta biesiadny

Czy trudno być dzisiaj poetą?
- Nie ma takich czasów, żeby sprzyjały poezji. Każda sztuka jest elitarna. Cieszę się, że mam szerokie grono stałych czytelników a ambasadorem mojej poezji jest Stare Dobre Małżeństwo.
- Jak to się stało, że pana wiersze śpiewa SDM? Czy faktycznie było tak, że początkowo w ogóle nie wiedział Pan o tym, że oni je śpiewają?
- Dowiedziałem się o tym od mojego znajomego, który był na koncercie zespołu. To on powiedział mi, że śpiewają moje wiersze.

więcej


 Gość Niedzielny

Wrażliwość jest dana mi od Boga
Adamowi Ziemianinowi udaje się żyć z poezji, co jest niebywałe w dzisiejszych czasach komercji i „taniej sztuki”. Jego poezję śpiewają różne zespoły, ale przede wszystkim „Stare Dobre Małżeństwo”, z którym się utożsamia, czuje się jednym z członków zespołu, i tak jest odbierany.

więcej
 
 Sesja dziennikarska w Krynicy Górskiej

Poezja z gór

Na sesji dziennikarskiej w Krynicy Górskiej spotkaliśmy jednego z najbardziej znanych poetów współczesnych, Adama Ziemianina.


więcej


Dziennik Polski

Codzienne stawanie na głowie
Poezja odchodzi do lamusa. Przynajmniej w Polsce media wykreowały wśród odbiorców modę na zachodni styl życia. Nie ma w nim miejsca na zaspokajanie potrzeb wyższego rzędu. Poeci żyją dzięki pisaniu tekstów piosenek lub pracy w redakcjach gazet.


więcej


Dziennik Krakowski

Poeta na estradzie

-Znamy się tyle lat, ale dopiero teraz przygotowując się do tej rozmowy wyczytałem, że byłeś pilotem...
-
To były czasy młodości, w naszym ogólniaku Aeroklub Podhalański szukał chętnych do Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Zgłosiłem się i ja...

więcej


  Tygodnik Powszechny 

B. Rudnicki – recenzja „Pod jednym dachem” /w:/ Tygodnik Powszechny 1978/28, s.6

(…) Przede wszystkim rozszerza się krąg poetyckich penetracji: obok domu, rodziny, Nowosądecczyzny pojawia się Miasto, jego porządek i prawa. Tworzy się pełna napięć opozycja: Dom – Miasto.

Sfera Miasta to sfera zagrożenia, tempa życia niszczącego odwieczne, elementarne wartości etyczne. Pomiędzy tymi strefami żyje bohater wierszy Ziemianina: zmuszony do życia w Mieście – tęskni do świata Domu.

(…) Wybierając miejsce i sposób życia, trzeba odnaleźć w nim także strony dobre, to pierwszy warunek.

(…) Połączenie zachwytu nad powszedniością ze swoistą franciszkańską filozofią życia – tworzy atmosferę wierszy Ziemianina.

(…) Poezja Ziemianina jest na swój sposób „realistyczna” (…) oznakowana wieloma konkretnymi szczegółami topograficznymi: to Nowosądecczyzna i Kraków. To samo można powiedzieć o emocjonalnym, psychologicznym „krajobrazie” liryki Ziemianina. Poeta porusza się między stanami i uczuciami, jakich doświadcza każdy, wśród spraw miłości, czasu, śmierci, (…). Dramatyzm (…) nie narusza podstawowych praw rządzących światem, nie zmienia Colasowskiej postawy poety (…).

Tygodnik Kulturalny

Marta Kucharska, XYZ – recenzja „W kącie przedziału” /w:/ Tygodnik Kulturalny 1983/3.

[Podmiot liryczny] widzi miasto jako przybysz, jak pionier, który oswaja nowe terytorium; wychowany w atmosferze intymności małych skupisk ludzkich, nowy teren oswaja przez wyszukiwanie znanych już sobie elementów. (…)

[Dom] to jeden z toposów literackich, ale tu ledwo kilka wierszy, tęsknota do swojego miejsca; ale i ukojenie wędrowca, który jest bardzo zmęczony, docenia wartość intymności, jaką daje nam świadomość istnienia ścian, wśród których jesteśmy u siebie. (…)

[Wiersze] są bardzo piękne i dobrze robią na duszę.

Kultura

Anna Borowa – recenzja „Nasz słony rachunek”, „Dwoje na balkonie” /w:/ Kultura 1989.

- mit wiejskości i mistyka oswojonej ziemi przestały pełnić rolę ożywczego źródła
- względność wszechrzeczy; potrzeba transcendencji
- „bandażowanie” miejsc bolesnych po szalejącym złu
- tragizm ludzkiej egzystencji – wcześniej niedostrzegany czy odpędzany?

Życie Literackie

M. Hałaś, Obrachunki /w:/ Życie Literackie 1989/29, s.10

Ziemianin, związany z krakowską grupą Tylicz, pozostawał zawsze jakby na uboczu wszelkich sporów ideowych pokolenia, do którego metrykalnie był przypisany. Taka – rzec by można outsiderska - postawa była szczególną formą manifestu literackiego: dla niego najważniejsza była poezja i wartości, jakie ze sobą niosła (…) zanurzona w sprawach dnia powszedniego, spokojna i wyciszona, będąca pochwałą „małego miasteczka” (…), przekonuje, iż prawdy uniwersalne wypowiadać można także patrząc z perspektywy bardzo zwyczajnej, codziennej czy nawet szarej.
(…)
Ma w sobie bowiem Ziemianin także coś z ludowego wesołka – prześmiewcy i ta nuta często miesza się z niebanalną refleksją.

 
     

Zdjęcia prasowe i reklamowe. Retusz fotografii. Zdjęcia ślubne, (fotografia ślubna) chrzty.